Oslaďte si život zdravo – prírodná liečivá bomba, ktorá vás nabije energiou, časť 2.

Poznáte to – každodenný zhon v práci, starosti doma a spoločenský život dávajú nášmu telu zabrať. Žijeme rýchlo. A stravujeme sa ešte rýchlejšie. Nevyberaná strava sa potom negatívne odzrkadľuje na našom zdravotnom stave. Dietológovia ako riešenie odporúčajú náročné diéty plné odriekania, ktoré väčšinu z nás odradia. Pritom niekedy stačí zmeniť tak málo, aby sme sa cítili oveľa lepšie. Napríklad prehodnotiť to, čím si svoje pokrmy sladíme. V článku nižšie vám predstavíme včelí med a jeho priam zázračné účinky na zdravie, o ktorých ste možno ani netušili. 

Oslaďte si život zdravo – prírodná liečivá bomba, ktorá vás nabije energiou, časť 2.

Podporuje srdcovo-cievny systém

Med pomáha organizmu v boji proti takzvaným civilizačným chorobám, akými sú mnohé srdcovo-cievne ochorenia. Priaznivo pôsobí na srdcový sval, chráni pred infarktom, artériosklerózou a vysokým krvným tlakom. Zlepšuje krvný obeh a je výborným prostriedkom na liečbu a prevenciu chudokrvnosti (anémie), najmä u detí od 18 mesiacov veku.

 

Preventívne pôsobí proti rakovine

Med obsahuje flavonoidy, polyfenoly a antioxidanty, ktoré pomáhajú znížiť riziko niektorých druhov rakoviny, napríklad rakoviny hrubého čreva. Konzumácia už spomínaného manukového medu zamedzuje rastu nádorov a môže skvalitniť život onkologických pacientov, pri použití v kombinácii s chemoterapiou.

 

Skladovanie medu

Med je ideálne skladovať na tmavom mieste pri stálej teplote do 20°C. Má dlhú trvanlivosť a v uzavretej nádobe vám vydrží aj niekoľko rokov. Pokiaľ dôjde ku kryštalizácii medu, čo je jeho prirodzená vlastnosť, stačí ho zahriať na teplotu približne 40°C a získa späť svoju tekutú konzistenciu. Pozor, med by sa nikdy nemal zahrievať na teplotu vyššiu ako 50°C, ani pridávať do horúcich jedál a nápojov. Stráca tak totiž väčšinu svojich zdraviu prospešných látok. Navyše pri vysokých teplotách produkuje látku hydroxymetyl-furfuraldehyd, ktorá má škodlivé účinky a považuje sa za karcinogénnu.

 

Pre koho med nie je vhodný

Surový včelí med by nemali konzumovať predovšetkým deti do 18 mesiacov veku. Tehotné ženy, alergici, osoby s oslabeným imunitným systémom a osoby podstupujúce chemoterapiu alebo radiačnú liečbu rakoviny by konzumáciu surového medu mali konzultovať so svojim lekárom.

Hoci podľa niektorých zdrojov med nie je vhodný pre diabetikov, najnovšie lekárske štúdie sa zhodujú, že konzumácia medu môže pri cukrovke naopak pomôcť. A tiež preventívne pôsobí proti jej vzniku u zdravých. Med zvyšuje tvorbu inzulínu a znižuje hyperglykémiu. Najlepšie účinky sú v kombinácii so škoricou. Pacienti trpiaci diabetom by konzumáciu medu v každom prípade mali konzultovať so svojim lekárom.  

 

Med bol už v dávnej minulosti považovaný za liek a dar od bohov. Používal sa pri náboženských obradoch a zmienku o ňom môžeme nájsť aj v samotnej Biblii. Starovekí Gréci vkladali med do hrobov svojich zosnulých ako symbol večného života. Mnohí panovníci (napríklad aj Napoleon) si dávali do svojich erbov včely a včelie úle. Nájdime i dnes v našich kuchyniach miesto pre toto výnimočné sladidlo. Jeho zdraviu prospešné účinky a skvelá chuť vás určite presvedčia.

 

Vedeli ste, že...

NIEČO o VČELÁCH​ čo ste možno nevedeli

Na vyprodukovanie necelého 1/2 kg medu musia včely medonosné nazbierať nektár až z dvoch miliónov kvetov. Alebo, že priemerná včela vyprodukuje za celý svoj život 1/12 čajovej lyžičky medu. Ďalšie super veci o včielkach sa dočítate v novom blogu. /link/