KVÍZ – Aký med osladí váš svet?

KVÍZ – Aký med osladí váš svet?

Dokážete uhádnuť 7 rozličných druhov medu podľa týchto indícií? Otestujte si svoje vedomosti o mede v našom nevšednom kvíze.

Svetlejší či tmavší, hustejší aj redší. Jeden podporuje hojenie rán, iný zas pomáha pri liečbe chrípky a nachladnutia. Včelí med vyniká neuveriteľnou rozmanitosťou druhov, z ktorých každý má svoje špeciálne vlastnosti, farbu, chuť a priaznivé účinky na naše zdravie. Ak patríte medzi milovníkov medu, skúste si preveriť svoje vedomosti v našom kvíze. Koľko správnych odpovedí získate?

01

Tento med sa vyznačuje svetlejšou zlatožltou až jemne zelenkavou farbou a najhustejšou konzistenciou. Zároveň je jedným z najaromatickejších medov, má výraznú vôňu a jemne kryštalizuje. Je typický pre naše územie. Siahame po ňom najčastejšie pri prechladnutí, chrípke a horúčke, ktoré pomáha zmierňovať. Má tiež výborné protizápalové účinky. Najlepšie pôsobí spolu s čajom z rovnakých kvetov, z akých sám pochádza, dochuteným citrónom. Ide o:

a) agátový med                                                                                b) lipový med
c) gaštanový med                                                                           d) slnečnicový med

02

Med z rastliny odborne nazývanej Balmín metlatý je v špeciálne upravenej forme často používaný v medicíne na hojenie rán či popálenín. Je veľmi vzácny a vďaka svojmu osmotickému účinku a účinným látkam si hravo poradí s rôznymi druhmi baktérií. Je to med:

a) medovicový                                                                                 b) púpavový
c) tymianový                                                                                    d) manukový

*Tip: správnu odpoveď vám pomôže zistiť aj náš článok o účinkoch medu.

03

Jemný a lahodný med svetlej farby. Má číru, redšiu konzistenciu. Vďaka vysokému obsahu ovocného cukru – fruktózy zvyčajne nekryštalizuje, alebo iba veľmi pomaly. V porovnaní s inými druhmi medu pôsobí najsladšie. Veľmi dobre vplýva na tráviacu sústavu a tiež výborne pomáha zregenerovať naše sily pri fyzickej i duševnej únave. Môžu ho dokonca konzumovať aj pacienti s miernou formou cukrovky namiesto klasického rafinovaného cukru. Hovoríme o:

a) agátovom mede                                                                           b) repkovom mede
c) ďatelinovom mede                                                                      d) jedľovom mede

04

Nie všetky druhy medu pochádzajú priamo z nektáru kvetov. Tento veľmi vyhľadávaný a cenený med včely produkujú z lepkavej tekutiny vylučovanej rovnokrídlym hmyzom, napríklad voškami medonosnými. Zbierajú ju v lese z listov a ihličia stromov. Výsledkom je med tmavej farby, s harmonickou chuťou a vysokým obsahom minerálnych látok. O aký med ide?

a) levanduľový med                                                             b) malinový med
c) medovicový med                                                              c) vŕbový med

05

Prvý jarný med bledožltej farby. Hoci patrí medzi najlacnejšie na trhu, nielen výborne chutí, ale má veľmi veľké množstvo zdraviu prospešných látok. Pozitívne vplýva na imunitný systém a dokonca sa hovorí o jeho účinkoch proti rakovine. Priaznivo pôsobí na srdcovocievny systém a vďaka vitamínu E aj na kvalitu pleti. Viaže na seba voľné radikály v organizme, vďaka čomu spomaľuje starnutie. Má nižší obsah kyselín a je ľahko stráviteľný. Vysoký obsah glukózy spôsobuje jeho rýchlu kryštalizáciu, ktorá však neznižuje jeho kvalitu. Po skryštalizovaní má takmer bielu farbu. Často sa predáva v pastovanej forme v ktorej si dlhodobo uchováva krémovú konzistenciu. Ide o:

a) lúčny med                                                                        b) repkový med
c) gaštanový med                                                               c) manukový med

06

Voňavé kríčky s nezameniteľnými fialovými kvetmi sú bohaté na nektár, ktorý včely premieňajú na veľmi hodnotný druh medu. Má výrazné upokojujúce účinky, pôsobí proti bolestiam hlavy, stresu a depresiám. Uvoľňuje svalové napätie a kŕče. U žien je vyhľadávaný pri menštruačných kŕčoch. Účinkuje proti zápalom i ako antioxidant, ktorý dokonale prečistí váš organizmus. Nie je však vhodný pre epileptikov, diabetikov a pre tehotné ženy. Hovoríme o:

a) slnečnicovom mede                                                         b) lesnom mede
c) lipovom mede                                                                   d) levanduľovom mede

07

Na tvorbu tohto medu včely zbierajú nektár z rôznych druhov rastlín. Najčastejšie na rozkvitnutých lúkach či z ovocných stromov. Na jar máva svetlejšiu žltú farbu, neskôr koncom leta je tmavšie sfarbený. Vyznačuje sa povzbudzujúcimi a antibakteriálnymi účinkami. Pôsobí aj ako účinný antioxidant a probiotikum. Má univerzálne využitie v kuchyni pri varení a pečení. Vhodný je aj na sladenie nápojov a na priamu konzumáciu. Alergici by jeho konzumáciu mali vopred konzultovať so svojim lekárom. Je to:

a) kvetový med                                                                    b) manukový med
c) vŕbový med                                                                      d) med z ihličnanov

08

Z nektáru malín, černíc ale aj lúčnych kvetov a medovice včely produkujú tmavší, chuťovo veľmi výrazný med. V porovnaní s inými druhmi medu obsahuje väčšie množstvo minerálnych látok, organických kyselín, enzýmov, stopových prvkov a iných účinných látok. Jeho konzumáciou tak posilňujeme celý náš organizmus. Tento druh medu nesie názov:

a) propolisový med                                                              b) lesný med
c) ďatelinový med                                                                d) ovocný med